S MOTOBOXEM DO ŘECKA - vyšlo v MotoRoute

7. květen 2024

Zkušenost na vlastní kůži

S MOTOBOXEM DO ŘECKA - vyšlo v MotoRouteS MOTOBOXEM DO ŘECKA - vyšlo v MotoRoute

Již delší dobu jsme nosili v hlavě myšlenku procestovat Řecko. Cestujeme na velkých cestovních endurech a máme rádi kombinovat asfalt s offroadem. Velmi nás lákalo řecké ACT. Trasa, kterou parta lidí z Touratechu připravila právě pro velká cestovní endura. S příchodem nové destinace se nám tato realizace velmi přiblížila. O tuto trasu projevili zájem i naši španělští přátele, proto jsme vytvořili česko – španělský tým, respektive 4X4 (Vláďa, Lukáš, Honza a Hugo X Juan, Enrique, Paco a Liang). Start akce jsme stanovili na 25.9.2022.

Přibližně s týdenním předstihem jsme vyzvedli španělské motocykly v Malaze a společně s ostatními odeslali do řecké Soluně.

Z podzimního setkání MotoRoute do Vídně na letiště

Zatímco dopoledne jsme si užívali v Křižanově na setkání MotoRoute, odpoledne již probíhalo se Španěli na vídeňském letišti, odkud jsme společně pokračovali do cíle. Vlastně na start naší cesty. Plánovaný přílet do Soluně byl ve večerních hodinách a náš pobyt začal společnou večeří. Řecká gastronomie je opravdový zážitek a tímto okamžikem nám bylo jasné, že se nám bude v Řecku líbit.

recko05.jpg

Ráno jsme si u Nikose vyzvedli motorky a vyrazili na dlouho očekávanou cestu. První zastávka Olymp. Přesto, že jsme se víceméně znali, využili jsme první den jako seznamovací. Pro všechny z nás byla novinka cestovat v 8 lidech. Všem se nám zdála taková skupina příliš početná, ale věřili jsme, že to zvládneme. Nastavili jsme si jasná pravidla, každé ráno jsme si nasdíleli denní etapu a obecně nastavili, kdo si koho hlídá. Již druhý den bylo jasné, že nám to půjde. Občas se sice někdo ztratil, ale vždy tomu následovala komická příhoda.


První noc v kempu

Zadání bylo pod širákem nebo v posteli. Vybaveni pouze karimatkou a spacákem s tím, že pokud nebudou podmínky příznivé, spí se pod střechou v posteli. Hned první noc se ukázala absence stanu jako chyba. Bylo vcelku obtížné najít místo, kde by se neprášilo. Nakonec jsme rozbili spaní na podlážkách u opuštěných karavanů. Z takového nocování nebyl nikdo příliš nadšený, ale doufali jsme v lepší zítřky. Na jednu stranu nás lákalo spát pod hvězdami, ale zároveň to chtělo jakýsi komfort. Spaní pod širákem jsme ještě dvakrát zopakovali, ale nakonec se ukázalo místní ubytování jako velmi dostupná a komfortní varianta.

FullSizeRender.JPEG

Ze Soluně na Peloponés

Nejjižnějším místem naší cesty byl vrak lodi Dimitrios Shipwerks zahozený na pláži Peloponesu. Ale pěkně popořadě. Na druhý den nás čekal řecký TET. Z mnoha příběhů obeznámen jeho nástrahami jsem se této cesty na svém GS obával. Nakonec se tento úsek ukázal jako velmi příjemná šotolina a přes krásné výhledy nás zavedl do města Volos. Další den bitva u Thermopyl a Leonidas. Místo, ze kterého dýchá historie. Místní průvodce nám převyprávěl příběh o této bitvě.

Následoval palác Akropolis v Aténách. Původně byla v plánu pouze vyhlídka na město, ale nakonec jsme na španělské přání vyrazili přímo k paláci. Velmi náročnou dopravní špičku jsme označili za městský offroad a s velkou radostí toto město opustili. Odpoledne ještě Korintský průplav, přes který hopem na Peloponés až do města Leonidio. Peloponés nabízí krásné silnice s výhledem na moře, kaňony, skalní kláštery, zříceniny, ale to tentokrát nebylo našim cílem. Příjezd k vraku Dimitrios Shipwerks završil dosažení jižního cíle. Zde byl plánovaný volný den. Krásných 28 C vybízelo ke koupačce a odpočinku na pláži.

řecko3.jpg

Vzhůru k řeckému ACT

920 km rozložených do 5 etap s podílem téměř 50 % offroadu.

Pro náš start byla vybrána druhá etapa, která začíná v městečka Kalavryta na Peloponesu. Nádherné vrcholy s výhledy na všechny strany nás zavedly opět ke břehům Korintského zálivu. Je až neuvěřitelné, že tyto vrcholy bývají v zimě zasněžené. K překonání Korintského zálivu je možné využít trajektu nebo impozantního mostu dlouhého téměř 3km. Etapu jsme ukončili v krásném městečku Nafpaktos. Odtud dál celým Řeckem, dle itineráře ACT. Jedním z našich cílů byly kláštery Meteory. Kvůli tomuto místu jsme si upravili poslední etapu ACT, kterou jsme nakonec dle plánu ukončili v kaňonu Vikos.

recko10.JPEG

Závěrečné hodnocení cesty

Řecko jako nejhornatější země Evropy nabízí přírodu, na kterou v jižních zemích nejsme zvyklí. Krása střídala nádheru. Denně jsme byli něčím ohromeni. Vzrostlé lesy jehličnaté nebo smíšené, krásné hory různého rázu a složení hornin. Nevycházeli jsme z úžasu nad rázem místní krajiny. Snad všechny barvy, které ve vyšších polohách dotvářel blížící se podzim.

Na naší cestě nás provázelo parádní počasí, na pár výjimek nám nebylo ani horko ani zima. V offroadu se jistě pozitivně projevilo, že nepršelo. Ke konci cesty ve vyšších polohách byl cítit blížící se podzim, ale nic nepříjemného. Z našich a zákaznických zkušeností bych řecký offroad doporučil raději po létě než z jara, kdy taje sníh.